Z cyklu #DarkanFunkcje – Triggery

Trigger

W tym odcinku opiszę jak korzystać z zaawansowanych akcji, tzw. Trigger. Brzmi groźnie, ale jest bardzo łatwe w użyciu. Zobacz co można osiągnąć TUTAJ.

Przykładowe okienko z uzupełnioną interakcją

 

Każdy obiekt może posiadać dowolną ilość zaawansowanych akcji, czyli triggerów. Swój pierwszy trigger do jakiegokolwiek elementu (może to być też strona) dodajemy zaznaczając go i klikając tutaj:

Pływające okienko akcji może być zminimalizowane, wtedy wygląda tak:

2015-07-27_2045

Żeby je rozwinąć trzeba kliknąć w znak błyskawicy. Po kliknięciu w „Brak akcji, kliknij aby dodać nową” okienko zmieni wygląd na bardziej rozbudowane. Postępujemy zgodnie z tytułami pól wyboru, tj.:

1. wybieramy kiedy dana akcja ma mieć miejsce, np. kliknięcie, zaliczenie ćwiczenia, zła odpowiedź w ćwiczeniu, zakończenie odliczania licznika, wejście na scenę, itd.

2. Wybieramy co zrobić w wybranej akcji, pole manewru jest tutaj bardzo duże, najczęściej używanymi interakcjami są pokazanie/ukrycie obiektów i warstw. Większość interakcji potrzebuje elementów biorących w niej udział. Np. akcja „pokaż obiekty” musi wiedzieć jakie obiekty ma pokazać. Wybieramy je klikając w „Wybierz obiekty” – jeśli nie ma jeszcze żadnego wybranego, lub w przycisk celownika:


Następnie wybieramy celownikiem dane obiekty ze sceny, linii czasu lub z listy stron (jeśli akcja to „Przejdź do strony”).

3. Możemy dodać opcjonalnie instrukcje warunkowe, które porównują zmienne i wartości. Przykład użycia instrukcji warunkowych znajduje się w  Prezentacji.

4. Możemy uruchomić inne interacje jeśli instrukcja warunkowa jest nieprawdziwa. Jest to podstawowa instrukcja IF / ELSE. Przykładowo: pokaż przycisk do pobrania certyfikatu JEŻELI zmienna z punktami użytkownika jest większa niż 25, W PRZECIWNYM WYPADKU pokaż pole tekstowe z informacją, że kurs jest niezaliczony.

Wypróbuj triggery do własnych potrzeb. Jeśli masz jakieś ciekawe pomysły na nowe akcje – opisz je w komentarzach! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>